Zaginiona Atlantyda

czwartek, 29.05.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

atlantyda2Mit o Atlantydzie i jej niezwykłej cywilizacji jest znany od wieków. Już Platon opisywał tę zaginioną wyspę, jako krainę obfitującą we wszelkie naturalne dobra. Położenie owej mitycznej krainy nurtuje wielu naukowców, mimo że dotychczas nie wiadomo rzeczywiście istniała.

Platoński obraz Atlantydy

Sporo miejsca opisom Atlantydy poświęca w swych dialogach „Timajos” i „Krystias” Platon. Wiele lat spędził w Egipcie, dzięki czemu zapoznał się z tamtejszymi podaniami i notatkami przechowywanymi przez wysokich rangą kapłanów. Atlantyda przedstawiana została w dialogach filozofa jako kraina pełna metali szlachetnych, diamentów, drewna oraz obfitująca w warzywa, owoce i zioła.  W „Timajosie” Platon pisał, że lud pochodzący z Atlantydy sprawował władzę także nad pobliskimi wyspami – Libią i półwyspem Apenińskim. Samą Atlantydę filozof przedstawiał jako teren górzysty z równiną rozciągającą się od południowego brzegu morza po środek wyspy. Na sztucznej wyspie znajdowała się stolica Atlantydy, okrążona na przemian pierścieniami wody i lądu. Od morza do centrum przekopany był dziesięciokilometrowy kanał o szerokości 90 m i głębokości 30 m. W mieście znajdowały się dwie przystanie dla okrętów. Otaczał je mur pokryty brązem i stopioną cyną, a zamek królewski – mur pokryty mosiądzem. Środek sztucznej wyspy zajmował zamek, wewnątrz którego umieszczona była otoczona złotym murem świątynia Kleitoo i Posejdona, prarodziców panujących nad wyspą rodów. Platon opisuje także świątynię Posejdona – pokrytą z zewnątrz srebrem, ze złotymi naszczytnikami. Wewnątrz znajdował się wykonany z kości słoniowej sufit, a ściany i podłogi ozdobione były srebrem, złotem i mosiądzem. W środku znajdował się sięgający sklepienia pomnik Posejdona powożącego sześcioma pegazami, otoczonego przez sto Nereid na delfinach.

W stolicy znajdowały się dwa źródła – ciepłe i zimne, wokół których widać było liczne sadzawki przystosowane by korzystać z nich w porze letniej i zimowej. Jedne przeznaczone były dla króla, inne dla ludu. Zabudowa miejska znajdowała się za ostatnim pierścieniem wody okrążającym miasto. Atlantydzi zbudowali na całej równinie liczne kanały, które zbierały wodę z gór i odprowadzały ją do pierścieni okalających stolicę, a stamtąd do morza. Nic dziwnego, że dwa razy do roku zbierano tam plony. W kopalniach Atlantydy wydobywano rudy metali i cenne kruszce, co świadczy o istniejących tam kopalniach. Mieszkańcom znane było także pismo i stosowanie spisanego prawa. Udomowione były także zwierzęta. To wręcz nieprawdopodobne, by tak ogromny dorobek posiadała cywilizacja istniejąca 11,5 tysiąca lat temu.

1 2

Zaginiona Atlantyda
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.