Zakazana drożdżówka

czwartek, 29.10.2015r.
Autor: napisał/a 19 artykułów.

drozdzowk2.kpJuż co czwarte polskie dziecko ma nadwagę albo otyłość, a wskaźniki zdrowotne służące do określenia stanu zdrowia danego społeczeństwa narastają w zastraszającym tempie. Otyłość to ciężka choroba, która prowadzi do skrócenia życia i toruje drogę do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, chorób serca, raka, chorób stawów, depresji i wielu ciężkich dolegliwości. Polscy politycy chcą temu zapobiec.

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia

Za przyjęciem zmian dotyczących żywienia dzieci głosowało 426 posłów, jeden był przeciw, wstrzymało się dwóch – można powiedzieć, że posłowie jednogłośnie przegłosowali nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, którą przygotowali członkowie PSL. Celem zmian jest ograniczenie dostępu dzieci do produktów żywnościowych zawierających znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju. Chodzi o produkty o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które, spożywane w nadmiarze, mogą być przyczyną przewlekłych chorób dietozależnych, czyli np. chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym napoje energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant.

Zgodnie z nowelizacją minister zdrowia określi w rozporządzeniu, jakie artykuły spożywcze będzie można sprzedawać w sklepikach szkolnych. Rozporządzenie obejmie także jedzenie podawane np. w stołówkach. Tworząc listę produktów, które dzieci będą mogły jeść, minister będzie zobowiązany do uwzględnienia wartości odżywczej i zdrowotnej oraz norm żywieniowych. Przepisy nowelizacji będą obowiązywać także w przedszkolach i w ośrodkach tzw. innych form wychowania przedszkolnego, np. punktach przedszkolnych i klubach przedszkolaka.

Żywności niedopuszczonej do sprzedaży w szkołach nie będzie też można reklamować w tych placówkach i w ich pobliżu. Dotyczy to wszystkich typów szkół (od szkół podstawowych do ponadgimnazjalnych) z wyjątkiem szkół dla dorosłych.

Dodatkowo dyrektor szkoły lub przedszkola w porozumieniu z radą rodziców będzie mógł stworzyć własną listę artykułów spożywczych dozwolonych do sprzedaży i spożycia w jego placówce, jeśli oczekiwania ze strony rodziców będą bardziej restrykcyjne niż zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia.

1 2

Zakazana drożdżówka
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.