Zamachy terrorystyczne w Rosji. Tragedia w Wołgogradzie

czwartek, 09.01.2014r.
Autor: napisał/a 6 artykułów.

aaaaTragicznie skończył się dla Rosjan rok 2013. Trzy zamachy terrorystyczne w ciągu zaledwie dwóch dni, kilkanaście ofiar śmiertelnych, kilkadziesiąt rannych. Przed władzami rosyjskimi najważniejszy sprawdzian – Igrzyska Olimpijskie w Soczi.

Ostatni tydzień 2013 roku nie był dla Federacji Rosyjskiej, a zwłaszcza dla mieszkańców Wołgogradu, szczególnie spokojny i szczęśliwy. Miastem, a także całym krajem, wstrząsnęły dwa ataki terrorystyczne dokonane przez zamachowców-samobójców. Pierwszy z nich miał miejsce rano, w niedzielę, na dworcu kolejowym. Tuż przy wejściu na dworzec, obok bramki pirotechnicznej, młody mężczyzna zdetonował ładunki wybuchowe. Dzień później doszło do kolejnego zamachu w miejskim trolejbusie, gdzie zamachowiec zdetonował ładunek w zatłoczonym pojeździe, powodując śmierć kilkunastu osób. Łącznie w obu atakach zginęło ok. 34 osób, a ok. 108 zostało rannych. Niemalże w tym samym czasie doszło do zamachu w Dagestanie. Obok komisariatu policji wybuchł samochód-pułapka. Jedna osoba zmarła, a kilku policjantów zostało rannych. Choć oficjalnie żadna z organizacji terrorystycznych nie przyznała się do zamachów, rosyjskie służby specjalne wskazały na islamską organizację terrorystyczną „Emirat Kaukaski”, którą od 2007 roku kieruje niejaki Doku Umarow.

To nie pierwsze tego typu samobójcze ataki w Wołgogradzie. W październiku 2013 roku młoda kobieta zdetonowała ładunki wybuchowe w autobusie, powodując śmierć sześciu osób i raniąc ok. 50. Terrorystka pochodziła z Dagestanu. Wołgograd stanowi ważny węzeł tranzytowo-transportowy na południu Rosji, ponadto jest to bastion polityczny Władimira Putina, który może się cieszyć w Wołgogradzie ok. 60-procentowym poparciem.

Rosja boryka się z problemem terroryzmu już od wielu lat. Wystarczy przypomnieć sobie chociażby tragiczny atak na Teatr na Dubrowce w 2002 roku, kiedy w wyniku kontrowersyjnej akcji odbicia zakładników (użycie gazu) zginęło 119 osób oraz wszyscy zamachowcy. Tragiczny był także dla Rosjan rok 2004, kiedy to opinią publiczną wstrząsnął zamach na szkołę w Biesłanie, w wyniku którego zginęło ok. 300 osób, w tym ponad 180 dzieci.  

3Kaukaz Północny – tykająca bomba

Sytuacja na Kaukazie Północnym pogarsza się od 2008 roku. Jest to rejon wysoce niestabilny, biedny i zdemoralizowany m.in. z powodu korupcji czy stale wysokiego wskaźnika bezrobocia. Szczególnie niebezpiecznie sytuacja wygląda w republikach Dagestanu, Inguszetii, Kabardyno-Bałkarii oraz Karaczajo-Czerkiesji, gdzie od lat dochodzi do zamachów terrorystycznych. Region ten nękany jest różnego rodzaju konfliktami od momentu zakończenia wojen czeczeńskich. Początkowo celem terrorystów było wymuszenie na władzach rosyjskich decyzji o usunięciu wojsk z Czeczenii. Od chwili przejęcia przez Doku Umarowa (2007 rok) władzy, terroryści kaukascy domagają się utworzenia niepodległego kalifatu, opartego na prawie szariatu, który miałby objąć cały Północny Kaukaz. Na czele nowego państwa miałby stanąć oczywiście Umarow. W lipcu 2013 roku, w swoim orędziu, Umarow zapowiadał sparaliżowanie igrzysk. Zagroził także, że ataki terrorystyczne obejmą całe terytorium Rosji. Grupa Umarowa odpowiada m.in. za zamach na Newski Ekspres w 2009 roku, za ataki na dwóch stacjach metra w Moskwie w 2010 roku oraz za atak na rosyjskie lotnisko Domodiedowo w 2011 roku.

1 2

Zamachy terrorystyczne w Rosji. Tragedia w Wołgogradzie
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Jedna odpowiedź na „“Zamachy terrorystyczne w Rosji. Tragedia w Wołgogradzie””

  1. RumeurRoseDA pisze:

    Wiele żródeł potwierdza, że Putin dowiaduje sie o większosci planowanych zamachów z wyprzedzeniem, które pozwala na odpowiednią reakcję zapobiegawczą. Pytanie zatem: dlaczego Rosja im nie zapobiega? Może KOMUŚ takie akcje są na rękę? Hmm?

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.