Dlaczego zapominamy?

czwartek, 08.05.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

2Zapominanie to brak możliwości przypomnienia sobie tego, co kiedyś było w naszej pamięci. O zapominaniu nie można jednak mówić, gdy nie koncentrujemy się wystarczająco na danej informacji i nie dostała się ona do pamięci krótkotrwałej. Zdarza się, że patrząc na zegarek, po paru sekundach nie wiemy, która była godzina, ponieważ nasza uwaga nie była skierowana w wystarczającym stopniu na wyświetlającej się godzinie. Jak można wyjaśnić proces zapominania?

Teoria interferencji i zapominanie umotywowane                

Zdarza się, że informacje, przeniesione do pamięci krótkotrwałej ulegają szybkiemu zapomnieniu. Dlaczego tak się dzieje? Mówi o tym teoria interferencji, zgodnie z którą, każdy nowy proces uczenia się ma ujemny wpływ na przechowywane już w mózgu, wcześniej nabyte informacje. To znaczy, że ucząc się czegoś nowego, można zapomnieć o tym, co było już przyswojone. Teoria głosi także, że trudniej nauczyć się dwóch podobnych rzeczy, na przykład dwóch języków germańskich, niż jednego germańskiego, a drugiego romańskiego. Ponadto, szybciej zostaje zapomniany niezrozumiały materiał, dlatego szkolne hasło 3xZ: zakuć, zdać, zapomnieć, sprawdza się idealnie: „wykuty” materiał, którego nie starano się zrozumieć, szybko ulega procesowi zapominania. Zapominaniem umotywowanym interesował austriacki neurolog i psychiatra Zygmunt Freud, który twierdził, że niechciane wydarzenia i wspomnienia można wyprzeć ze świadomości, ale równocześnie zaznaczał, że zdarzenia te nie ulegają całkowitemu usunięciu, zostają z dala od świadomości, ale cały czas są w mózgu.

Choroba Alzheimera                                                

Nazwa choroby zwyrodnieniowej mózgu atakującej pamięć, której przyczyną jest odkładanie się białek w mózgu, pochodzi od nazwiska niemieckiego psychiatry Aloisa Alzheimera, który zaobserwował ją w 1901 r. u 51-letniej kobiety. W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ok. 350 tys. ludzi. „Alzheimer”, bo tak potocznie nazywane jest schorzenie, występuje przeważnie u osób po 60 roku życia, a ryzyko zachorowania zwiększa się z wiekiem – po 85 roku życia wynosi 50%. Na chorobę bardziej narażone są kobiety, u których ryzyko zwiększa się, gdy zajdą w ciążę po 40 roku życia. Interesujący jest fakt, że osoby z wyższym wykształceniem chorują w późniejszym wieku niż te z wykształceniem niższym.

1 2

Dlaczego zapominamy?
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.