Zawody przyszłości

czwartek, 03.09.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

50Rynek pracy nieustannie się zmienia, przekształca oraz, oczywiście, rozwija. Ponadto wszystkie zmiany, jakie zachodzą – współcześnie na gorsze – są zależne od wielu czynników. Z prognoz wynika, że Polska w ciągu najbliższych lat będzie miała najwyższy wskaźnik osób z wyższym wykształceniem akademickim, co prowadzi do zwiększenia się bezrobocia wśród tych, którzy dopiero skończyli studia.

Dawniej nagłą zmianę kierunku studiów uważało się za porażkę. Dzisiaj mało kto przywiązuje do tego wagę, właśnie przez nieustanne zmiany na rynku pracy. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość polskich studentów (72 proc.) wybiera uczelnie oraz drogę, którą chce podążać, właśnie pod kątem przyszłej pracy. Z drugiej strony trudno jest przewidzieć, jakie będzie zapotrzebowanie i gdzie łatwiej będzie można znaleźć dobrze płatną posadę.

Udostępniane każdego roku dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pokazują, że obecnie w grupie o najwyższym stopniu bezrobocia są studenci kierunków administracyjnych oraz ekonomicznych (25 proc.), pedagogicznych (15 proc.), społecznych (14 proc.) oraz pozostałych humanistycznych (tylko 8 proc.). Łatwo z tego wywnioskować, że najbardziej przyszłościowe są kierunki ścisłe, takie jak informatyka, chemia, a nawet astronomia. Dlatego wielu badaczy sugeruje, że osoby z wykształceniem humanistycznym powinny poszerzyć swoje zainteresowania w kierunku ścisłym, a co za tym idzie – praktycznym. Taka prognoza w przyszłości ma utrzymać się mniej więcej przez kolejne siedem, osiem lat. Z drugiej strony trudno jest przewidzieć, czy na polski rynek pracy nie będą miały wpływu czynniki zewnętrzne.

Poszerzenie swoich kompetencji może ułatwić znalezienie pracy w zawodach określanych mianem przyszłościowych. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim takie profesje, w których wykorzystywane są elementy statystyki, pracy przy komputerze czy doradztwa personalnego.

1 2

Zawody przyszłości
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.