Zawody przyszłości

czwartek, 28.11.2013r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

111W życiu każdego młodego człowieka przychodzi moment, w którym musi podjąć decyzję: co chcę robić w życiu? Są tacy, którzy wiedzą to od dziecka i konsekwentnie podążają zaplanowaną ścieżką rozwoju, stanowią oni jednak niewielki procent wśród rówieśników niepewnie spoglądających w przyszłość. Co jeśli jeszcze nie do końca sprecyzowaliśmy swoje plany kariery zawodowej? Nie oznacza to, że nie znajdziemy dobrze płatnego i satysfakcjonującego zajęcia. Rynek pracy podlega ciągłym zmianom, więc aby w przyszłości czuć się na nim pewnie, warto zapoznać się z prognozami specjalistów na kilka bądź kilkanaście lat w przód – może okazać się, że coś, co dzisiaj jest tylko w sferze przypuszczeń, jutro z pewnością będzie intratnym zajęciem.

Tradycyjne zawody takie jak lekarz czy prawnik niezmiennie cieszą się powodzeniem i ogólnym poważaniem – na pewno każdy z nas nie raz słyszał od krewnych, by iść na medycynę lub prawo. Jednak od kilkunastu lat do listy zawodów poważanych i dobrze opłacanych dołączył ktoś jeszcze: informatyk. Dzisiaj można już z dumą tłumaczyć: babciu, zajmuję się komputerami. Nie, to nie hobby tylko praca. Tak, jestem pewny, że mi za to płacą!

Kilkadziesiąt lat temu jeszcze nikt nie wierzył, że komputery będą stanowiły integralną część naszego życia, a dzisiaj powszechne skomputeryzowanie już nikogo nie dziwi. Postęp technologiczny spowodował wzrost zapotrzebowania na informatyków, w podobny sposób zmiany kulturowe otworzyły niszę dla dietetyków, trenerów fitness czy trenerów osobowości. Żyjemy inaczej niż kiedyś, mamy inne potrzeby, a do tego wszystkiego zewsząd otacza nas technologia. Czy ktoś z nas słyszał jeszcze o zawodzie krzykacza miejskiego? Był to człowiek odpowiedzialny za ogłaszanie nowin na ulicach miasta. Dziś ktoś taki jest równie potrzebny, jednak jego rola ewoluowała do prezentera wiadomości telewizyjnych. Przyklady można mnożyć, lecz wniosek jest jeden: nowe zawody są odpowiedzią na zmiany społeczne, gospodarcze i kulturowe.

W przeciągu kilku najbliższych lat nie musimy spodziewać się diametralnych zmian na rynku pracy – zawody, które cieszą się powodzeniem już teraz, w przyszłości nie stracą na wartości, jednak pojawi się kilka nowych, ciekawych profesji. Dla tych, którzy za kilka lat chcą być obiektem poszukiwań pracodawców, poniżej przedstawiam listę zawodów przyszłości.

Potrzeba nam kogoś, kto się zna na komputerach

Graficy komputerowi, programiści, webmasterzy i inni specjaliści w dziedzinie informatyki od lat nie narzekają na bezrobocie. Jak podaje portal CareerCast.com, najlepszym zawodem w roku 2012 w USA był zawód programisty. Wszystko to za sprawą ogromnego zainteresowania tymi pracownikami, ich świetnymi zarobkami i dogodnymi warunkami pracy. Amerykańskie realia nie odbiegają od ogólnoświatowych – w Europie ten zawód jest również opłacalny, a informatycy stale poszukiwani. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach czekała nas zmiana, przeciwnie – zapotrzebowanie na specjalistów do spraw IT może się nasilić ze względu na większe niż dotychczas wykorzystywanie technologii w życiu codziennym.

1 2 3

Zawody przyszłości
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.