Jak zdobyć doświadczenie zawodowe podczas studiów?

czwartek, 21.08.2014r.
Autor: napisał/a 9 artykułów.

Image courtesy of  adamr FreeDigitalPhotos.netStudia to ważny etap w życiu młodego człowieka. W tym czasie nawiązuje się wiele znajomości, poznaje swoją miłość, przyjaciół na całe życie. Studenci zdobywają doświadczenie zawodowe, dynamicznie się rozwijają. Ten czas jest niezwykle istotny. Ważne jest, aby przeżyć go we właściwy sposób.

Często mówi się, że same studia to za mało. Wiedza teoretyczna nie wystarcza, aby być dobrym w danej dziedzinie i móc swobodnie wkroczyć na rynek pracy. Uzyskany dyplom wcale nie decyduje o tym, że ktoś znajdzie wymarzoną pracę. Zatem co należy zrobić, by osiągnąć cel? Sposobów jest wiele, bowiem każdy człowiek posiada odpowiednie zasoby, które wspomogą zawodowy sukces.

Na rynku pracy dostępne są oferty staży i praktyk studenckich. Pracodawcy proponują zdobywanie doświadczenia w renomowanych firmach. To jest duża szansa, więc warto ją wykorzystać. W ramach stażu bądź praktyki można przyuczyć się do zawodu. Zaangażowanie studentów jest wnikliwie analizowane przez pracodawców. Zdarza się, że najlepsi otrzymują propozycję pracy, dlatego właśnie warto skorzystać z możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności. Rady i wskazówki zdobyte podczas praktyk mogą okazać się przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Badania przeprowadzone na najlepszych polskich uczelniach ekonomicznych przez specjalistów ds. badania rynku z ConQuest Consulting dowodzą, że 55 proc. studentów spośród badanych odbyło podczas studiów praktykę. Prawie 54 proc. pracowało w ramach umowy zlecenia. Około 15 proc. badanych pracowała za granicą. Niecałe 13 proc. studentów podjęło staż, a prawie 12 proc. stałą pracę. We własnej firmie pracowało 3 proc. badanych. Źródłem informacji o praktykach i stażach były portale z ofertami pracy, portale społecznościowe, plakaty na uczelni, targi pracy i praktyk, uczelniane biura karier, gazetki studenckie.

Jak pokierować swoją karierą, by nabrała tempa?

Studenci często nie wiedzą, jak pokierować swoją karierą zawodową. W tej sytuacji warto udać się do doradcy zawodowego. Na spotkaniu wypełnia się test, który zostaje dogłębnie przeanalizowany. Młody człowiek otrzymuje informację, jaka praca będzie dla niego najlepsza, jakie posiada kompetencje. Uzyskuje poradę dotyczącą właściwego zaplanowania kariery. Doradca pomaga w opracowaniu strategii działania, a także przedstawia fakty dotyczące rynku pracy. W trakcie spotkań można dowiedzieć się o możliwościach kursów zawodowych, stażach i praktykach. Specjalista pomoże w napisaniu poprawnego CV oraz zaproponuje optymalną ścieżkę edukacyjno-zawodową.

1 2

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe podczas studiów?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.