Zdrowe oczy

czwartek, 23.04.2015r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

oczy1m.wW dzisiejszych czasach ludzkie oczy narażone są na wiele szkodliwych czynników, do których należą m.in. długotrwałe oglądanie telewizji, praca przy komputerze, czytanie książek, ostre światło, a dodatkowo brak czasu na sen. Wszystko to powoduje, że wzrok słabnie, a nieustannie pracujące oczy są zmęczone. Jakie konsekwencje niesie za sobą przemęczenie narządu wzroku?

Co szkodzi oczom?

Na złą kondycję oczu ma wpływ zbyt długa praca przed komputerem. Po pierwsze wzrok jest wtedy wytężany, a po drugie podczas skupiania się na konkretnych informacjach rzadziej się mruga – to powoduje rzadsze rozprowadzanie płynu łzowego pod powiekami, co z kolei może doprowadzić do powstania zespołu suchego oka. Na portalu superlinia.pl podano kilka dobrych rad mówiących o tym, jak można chronić wzrok, pracując przed komputerem. Ważne jest, by ustawić monitor poniżej oczu lub na ich wysokości, ponadto powinno się często mrugać, nawilżać powietrze i robić krótkie przerwy co godzinę.

Oglądanie telewizji szkodzi narządowi wzroku mniej niż praca na komputerze, ale warto wiedzieć, że również powoduje zmęczenie oczu.

Niekorzystnie na kondycję wzroku wpływa także złe oświetlenie, a konkretnie nieodpowiednie natężenie i barwa światła. Jak można dowiedzieć się z portalu figeneration.pl, najzdrowsza barwa światła to ta zbliżona do temperatury barwowej Słońca, czyli 6000 K. Niższe wartości to tak zwane światło ciepłe, a wyższe to światło zimne – bardziej męczy wzrok, ale jest ostrzejsze.

Często zapomina się – zwłaszcza w przypadku kobiet – o jeszcze jednym czynniku, który negatywnie wpływa na wzrok. Mowa o makijażu. Substancje chemiczne, na przykład zapachowe czy barwiące, mają zły wpływ na wzrok. Mogą powodować podrażnienia, uczucie swędzenia i pieczenia. Bezpieczniejsze są kosmetyki przeznaczone dla alergików. Należy uważać, by części kredek do oczu czy tuszu do rzęs nie dostały się do oka, ponieważ powoduje to jego zabrudzenie.

Optyk okularowy Anna Błaszczyk na portalu superlinia.pl zaznacza, że dla oczu męcząca jest jazda samochodem podczas deszczu lub po zmroku. Światło samochodów jadących z naprzeciwka oślepia i ratunkiem mogą być okulary z powłoką antyrefleksyjną, które wytłumiają odbicia światła w soczewkach.

oczy2m.wKiedy należy udać się do okulisty?

Istnieje kilka objawów mówiących, że konieczna jest wizyta u okulisty. Jeden z nich to pieczenie oczu ‑ krótkotrwałe może oznaczać przemęczenie, ale długotrwałe, któremu towarzyszy zaczerwienienie spojówek, stanowi sygnał, że należy udać się do lekarza, ponieważ stan ten grozi zapaleniem. Zaburzenia widzenia i rozmazany obraz mogą być objawami rozwijającej się wady wzroku i w tym wypadku również konieczna jest wizyta u specjalisty.

Sposoby na ochronę oczu przed zmęczeniem

Nie da się całkowicie uniknąć przemęczenia narządu wzroku, ale są sposoby, dzięki którym oczy odpoczywają. Jeden z nich to sen, najlepiej ośmiogodzinny. Zdrowe dla wzroku jest też robienie w ciągu dnia kilkunastominutowych drzemek. Warto zaznaczyć, że oczy odpoczywają dopiero w całkowitej ciemności, dlatego w pomieszczeniu nie może być żadnego światła. Dla podrażnionych i suchych oczu dobre są dostępne w aptece krople. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie oka – można powiedzieć, że zastępują one łzy. Na stronie internetowej poradnikzdrowie.pl została podana informacja, że niektóre rodzaje kropel do oczu mogą powodować podrażnienia; wówczas należy zasięgnąć porady okulisty i zaaplikować lek odczulający. Ukojeniem dla oczu są również różnego rodzaju okłady. Dobrym pomysłem jest nałożenie na powieki plasterków ogórka, ponieważ nawilża i orzeźwia to oczy. Z portalu przewodnikurody.pl można dowiedzieć się, że okłady z herbaty pomagają odzyskać sprawność zmęczonym oczom, zaś kompres z mleka rozjaśnia cienie pod oczami. Istnieją również witaminy w znacznym stopniu wpływające na kondycję wzroku. Za przykład może posłużyć witamina A, która jest niezbędna do tworzenia między innymi rodopsyny – substancji umożliwiającej dobre widzenie. Niedobór tej witaminy może spowodować „kurzą ślepotę”. Inną witaminą ważną dla narządu wzroku jest – jak czytamy na portalu portal.abczdrowie.pl ‑ witamina C, która reguluje proces wytwarzania płynu łzowego i poprawia odżywianie soczewek. Prosty i szybki sposób na zwilżenie oczu to mruganie, ponieważ proces ten przyczynia się do wytwarzania łez.

Narząd wzroku jest bardzo ważny i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Oczy codziennie są narażone na niekorzystne warunki powodujące zmęczenie i podrażnienia. By lepiej dbać o wzrok, warto skorzystać z porad omówionych w artykule i regularnie odwiedzać okulistę.

 

Kasia Pacyga

 
Redakcja: Aleksandra Mazur
Redakcja językowa: Agnieszka Putz, Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Marta Wypych

Zdrowe oczy
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.