Zegar biologiczny człowieka czyli zachowanie organizmu w ciągu doby

czwartek, 21.08.2014r.
Autor: napisał/a 1 artykułów.

2Zegar biologiczny reguluje wszystkie procesy zachodzące w organizmie, a także kontroluje wszelkie zmiany, na które wystawiane jest ciało. To wykształcony przez ewolucję mechanizm, który podpowiada, kiedy jest pora na pracę, a kiedy na sen.

Głód, pragnienie, zmęczenie, koncentracja, puls i oddech – każda czynność jest regulowana przez wewnętrzny zegar człowieka. Zegar biologiczny bije naturalnym rytmem, którego oszukanie może być trudne i nieść za sobą poważne konsekwencje. Zegarmistrzem w naszym ciele jest SCN, będący łacińskim skrótem jądra nadskrzyżowaniowego czyli jednego z jąder podwzgórza koordynującego procesy życiowe .

Co dzieje się w organizmie człowieka w poszczególnych porach nocy i dnia? 

Wybija godzina 04:00. Wartość ciśnienia krwi osiągnęła minimum, komórki systemu odpornościowego funkcjonują najintensywniej, a błony śluzowe napełniają się od 4 do 20 razy większą ilością cząstek plazmy, która sprawia, że nasz organizm produkuje więcej śluzu i dlatego jest to godzina krytyczna dla zakatarzonych. Wraz z upływem kolejnych minut oprócz ciśnienia zaczyna spadać także temperatura ciała, która o 5:00 jest najniższa. W tym czasie u mężczyzn produkcja testosteronu osiąga punkt kulminacyjny, a co za tym idzie zwiększa się ich libido. Z fizycznego punktu widzenia jest to najlepsza pora na seks. Jak mówi medycyna chińska od 5:00 najlepiej pracuje jelito grube, więc jest to również dobra pora na skorzystanie z toalety.

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego „poranna zmiana” w pracy zaczyna się o 6:00? Wg naukowców jest to najlepszy czas na pracę fizyczną, ludzie wykonują ją szybko i najefektywniej. O tej godzinie powinno się też zakończyć imprezowanie – nikotyna i alkohol są szczególnie niebezpieczne wczesnym porankiem w tym czasie substancje w nich zawarte dwa razy szybciej wchłaniają się do naszego organizmu niż po południu. Kolejnym punktem zegara biologicznego jest 7:00, czyli najgorsza godzina do badań lekarskich, ponieważ poziom „złego cholesterolu” czyli cholesterolu LDL, którego nadmiar koreluje z występowaniem chorób serca, jest najwyższy, wzmożone jest również wydzielanie do organizmu cukrów i aminokwasów (diabetycy mają o tej porze największe „skoki” poziomu cukru we krwi). Ponadto poziom hormonów jest sześciokrotnie wyższy od średniej w ciągu dnia. Po upływie kolejnych 60 minut nastaje najlepsza pora na śniadanie i coś słodkiego – węglowodany przerabiane są na energię a nie na tłuszcz. Picie alkoholu nie jest dobrym pomysłem, gdyż o tej porze przenika on do krwi dwa razy szybciej. Gdy na zegarze wybije godzina 09:00, w szpitalach zaczyna się ruch, o tej właśnie porze zdarza się najwięcej zawałów serca, a wszystko przez wzrost ciśnienia i adrenaliny produkowanej przez organizm. W miarę mijania kolejnych minut temperatura ciała zdrowego człowieka rośnie i tak o 10:00 osiąga maksimum, ponadto o tej godzinie szczególnie szybko i precyzyjnie potrafimy liczyć. Medycyna chińska poleca w tych godzinach zjeść coś słodkiego. Jest to dobra pora, ponieważ trzustka pracuje najlepiej a insuliny i enzymów trawiennych jest tyle, że bez problemu strawią łakocie. Wynika z tego, że godzina 10:00 jest najlepszą porą na drugie śniadanie.

1 2

Zegar biologiczny człowieka czyli zachowanie organizmu w ciągu doby
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.