Zielone płuca Ziemi

czwartek, 12.02.2015r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

zielonepluca2Lasy tropikalne są jednymi z największych terenów leśnych na świecie i jednocześnie najstarszymi ekosystemami Błękitnej Planety, bowiem powstały dziesiątki milionów lat temu. Cechuje je ogromna różnorodność gatunków roślin oraz zwierząt ‑ pod tym kątem może się z nimi równać tylko rafa koralowa.

Amerykański biolog Marston Bates, który kilka lat mieszkał w pobliżu lasu tropikalnego, definiuje go jako: typ zbiorowiska roślinnego, które zajmuje niziny na obszarach tropikalnych o dużych opadach, równomiernie rozłożonych w ciągu roku. Minimalna ilość deszczu dla podtrzymania wzrostu takiego lasu wynosi około 2000 mm rocznie, chociaż często opady są znacznie wyższe – ponad 2500 mm rocznie. Dla porównania, w Polsce średnia ilość opadów w ciągu roku wynosi 600 mm.

Trzy główne obszary występowania lasów równikowych

Największy i najbardziej zwarty jest las tropikalny Ameryki Południowej. Pokrywa większość obszaru dorzecza Amazonki w środkowej części kontynentu i rozciąga się na południe, aż do wewnętrznych zboczy Andów w Boliwii, w dorzeczu rzeki Orinoko.

W Ameryce Południowej występuje też tzw. tropikalna puszcza izolowana. Porasta ona południowe wybrzeże Brazylii, rośnie także między Pacyfikiem a Andami i dalej ciągnie się od Ekwadoru do Panamy, wzdłuż wybrzeża karaibskiego, do zwrotnika Raka w Meksyku.

Drugi obszar występowania lasów równikowych to Indomalaje. Tutaj puszcza jest najbardziej rozczłonkowana i pokrywa głównie większe wyspy: Sumatrę, Borneo, Celebes, Nową Gwineę oraz Filipiny, a także Półwysep Malajski wraz z leżącymi nieco na uboczu obszarami Burmy. Porasta też wybrzeże Wietnamu oraz północnego Queenslandu w Australii.

Trzecim, i zarazem najmniejszym tropikalnym obszarem leśnym, jest puszcza afrykańska. Pokrywa ona środkowe dorzecze rzeki Kongo z przedłużeniem na północ i zachód wzdłuż Zatoki Gwinejskiej, aż do Liberii.

Rozmaitość drzew

Lasy tropikalne występujące na wyżej wymienionych obszarach są do siebie bardzo podobne. Średnia wysokość drzew wynosi około 45 metrów, choć nie są rzadkością okazy dochodzące do 60 metrów. Rekordowe jak dotąd drzewo miało prawie 90 metrów wysokości. Wilgotne lasy równikowe są na ogół wyższe niż lasy strefy umiarkowanej w Europie czy Ameryce Północnej.

1 2

Zielone płuca Ziemi
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.