Zjawisko odruchów

czwartek, 18.09.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

odruch-1_k.o.Niektóre z odruchów posiada się od urodzenia, a inne nabywa w trakcie życia. Jakie reakcje są niezbędne do funkcjonowania organizmu? I czy można nad nimi zapanować?

Powstawanie odruchów

Odruch jest określoną reakcją człowieka na jakiś bodziec zachodzącą bez procesu analizy, czyli bez udziału mózgu. Powstawanie odruchu odbywa się poprzez łuk odruchowy, czyli drogę impulsu nerwowego od receptora – narządu odbierającego bodziec – do efektora – narządu odpowiednio reagującego. Oprócz receptora i efektora łuk ten składa się z dróg prowadzących impuls do rdzenia kręgowego, ośrodka w rdzeniu kręgowym oraz drogi odśrodkowej, czyli odprowadzającej neuron ruchowy.

Odruchy wrodzone

Pierwszymi z wyróżnianych – i nam bliższymi, bo towarzyszącymi każdemu od urodzenia, są odruchy bezwarunkowe, czyli wrodzone. Cechują się one stałością i działaniem automatycznym zatem bez udziału woli. Najważniejszym dla ludzkiego życia odruchem jest oddychanie, o którym na szczęście nie musimy pamiętać. Jeżeli oddech zostanie świadomie wstrzymany, to po krótkim czasie, by zachować funkcje życiowe, znów musi zostać wznowiony. Niebezpieczny jest brak odruchu oddychania, co zdarza się zwłaszcza u osób starszych, ponieważ częściej mają problemy z sercem bądź układem oddechowym, które to niekorzystnie wpływają na równomierny oddech. Osoby takie często podłączane są do respiratora – urządzenia podtrzymującego oddech. Innym odruchem wrodzonym jest mruganie, na przykład, gdy w naszym oku znajdzie się ciało obce. Wówczas dzięki procesowi łzawienia zostaje oczyszczone. Częstym odruchem występującym u ludzi jest kaszel – nagłe skurcze ścian klatki piersiowej i towarzyszące temu „wyrzucanie” powietrza z płuc – występuje na skutek podrażnienia nerwów dróg oddechowych w błonie śluzowej. Ciekawym odruchem bezwarunkowym jest tak zwany odruch Moro, pojawiający się jedynie u noworodków do czwartego miesiąca życia. Polega on na wyciągnięciu ramion, ich rozwarciu, a następnie zaciśnięciu dłoni i kolejno przybliżeniu ramion do ciała. Jest to reakcja malucha na powolne unoszenie głowy dziecka przez opiekuna i szybkie jej opuszczenie. Odruch ten pojawia się przy znaczącym zaburzeniu równowagi malca.

1 2

Zjawisko odruchów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.