Jak nie zmarnować wakacji?

czwartek, 20.08.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

Internship imageWedług internetowego Słownika języka polskiego PWN wakacje to okres wolny od nauki szkolnej oraz pracy i jakichkolwiek obowiązków. Tak też jest w rzeczywistości. Młodzi ludzie, przeważnie uczniowie i studenci, pierwsze tygodnie wykorzystują na odpoczynek i lenistwo. Natomiast urlop osób pracujących zazwyczaj zamyka się w okresie ledwie kilkunastu dni i często jest poświęcany na nadrobienie zaległości w obowiązkach domowych. Zatem jak wypocząć podczas wakacji, ale ich nie zmarnować?

Lato w mieście

Miasto wcale nie jest takie przerażające podczas wakacji, jak by się mogło wydawać. Mimo że w większych miejscowościach często jest więcej turystów niż stałych mieszkańców a temperatura na zewnątrz zniechęca do jakichkolwiek wyjść, naprawdę warto opuścić swoje cztery kąty. Okazuje się, że aż 68 proc. Polaków nie wyjeżdża poza miejsce zamieszkania na wypoczynek. Jednak to wcale nie oznacza, że przez najbliższe wolne dni trzeba siedzieć przed telewizorem i nic nie robić.

summer_internship_id_card

Wakacje to czas, kiedy na ulicach wczesnym rankiem lub późnym wieczorem widać osoby uprawiające różne sporty. Warto wstać godzinę wcześniej i również spróbować. Aktywność fizyczna aż w 18 proc. wspomaga poprawę zdrowia. Poza tym sport to doskonały sposób na rozpoczęcie dobrego dnia. Z licznych badań dietetycznych wynika, że osoby, które rano postanawiają poćwiczyć, przez cały dzień starają się zdrowo odżywiać.

Jednak wolne od szkoły i pracy to nie tylko więcej czasu na uprawianie sportu. Podczas lata w mieście na pewno odbywa się chociaż jeden festiwal, może koncert nieznanej grupy muzycznej. Niezainteresowani tego typu rozrywką mogą po prostu spędzić czas na świeżym powietrzu! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na wycieczkę do pobliskiego parku albo zabrać ze sobą aparat fotograficzny i zrobić zdjęcia najładniejszym zakątkom miasta. To właśnie na przełomie lipca i sierpnia w internecie pojawia się najwięcej nowych blogów tematycznych i twórczych zdjęć zapomnianych miejsc.


Postaw na siebie

Okres urlopu można też wykorzystać, skupiając się na sobie i swoich przyjemnościach. Podczas pracy czy nauki często zapominamy o tym, aby nadal się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności bądź nawyki. Jednak okazuje się, że tylko niewielki odsetek Polaków w czasie wolnym nadal pragnie pracować nad sobą. Niejednokrotnie stawiają na odpoczynek, częste wyjazdy albo spotkania z przyjaciółmi. Niestety największa liczba osób wybiera spędzenie urlopu przed ekranem komputera, by przeglądać strony, na które wcześniej nie mieli chwili wolnego, bądź przed telewizorem, przez co marnują czas na programy, które nie wnoszą nic wartościowego do ich życia. Natomiast tak dużą ilość czasu wolnego można wykorzystać na doskonalenie cech osobowości, wzmacnianie swojej motywacji bądź uporządkowanie przestrzeni dookoła siebie.

success1Wiele osób robi dużo planów na czas wakacji. Niekiedy ograniczają się one tylko do sprzątnięcia bałaganu w mieszkaniu, ale można usłyszeć też o tym, że ktoś zamierza spędzić urlop na czytaniu książek, wartościowych czasopism bądź po prostu pragnie poświęcić się swojej pasji.

Zatem wakacje to nie musi być tylko wypoczynek i uporczywe wmawianie sobie, że skoro jest wolne, to nie trzeba nic robić. Owszem, zrelaksowanie się jest dobrym sposobem na spędzenie czasu, jednak zawsze warto postawić na produktywność i samodoskonalenie. To nie tylko podniesie naszą samoocenę, ale również da nam ogromną satysfakcję.

 

Agnieszka Bielecka

 
Redakcja: Anna Purowska
Redakcja językowa: Joanna Kaczerzewska, Tomasz Tułasiewicz

Jak nie zmarnować wakacji?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.