Zorganizuj się!

czwartek, 25.09.2014r.
Autor: napisał/a 1 artykułów.

zorganizujsie_1Dla jednych wakacje dobiegły już końca, inni mogą się cieszyć jeszcze chwilą wolnego. Nie ma jednak wątpliwości, że wraz z początkiem września liczba obowiązków uczniów i studentów wzrasta.

Jak co roku wiele osób obiecuje sobie pilnować regularności i systematyczności, nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę oraz dobrze planować czas. Co zrobić, żeby nie skończyło się tylko na postanowieniach?

Lista zadań

Podstawą planowania czasu jest świadomość tego, co i w jakim terminie należy wykonać. Tworzenie listy zadań znacznie ułatwią tę sprawę. Niezależnie od tego, czy jest ona miesięczna, tygodniowa, jednodniowa, powinna zawierać wszystkie, nawet najmniejsze zadania. Znacznie ułatwi to orientację we wszystkich obowiązkach, a wykreślanie wykonanych już czynności dodatkowo zmotywuje do dalszej pracy.

Przy tworzeniu listy zadań można wykorzystać Matrycę Priorytetów opracowaną przez jednego z prezydentów Stanów Zjednoczonych – Dwighta Davida Eisenhowera. Jest to technika, która pomaga uporządkować listę zadań według ważności i pilności, polega na podzieleniu kartki na cztery części oznaczone kolejno literami: A, B, C i D.

Ważne i pilne zadania, które trzeba wykonać jak najszybciej, należy umieścić w ćwiartce A. Zazwyczaj znajdą się tu sytuacje kryzysowe i sprawy zaległe. Litera B to rzeczy ważne, ale niepilne. Wszystkie regularne obowiązki oraz zadania, które można odłożyć w czasie. Ćwiartka C, czyli zadania pilne, ale nieważne. Wykonywane powinny być zaraz po punktach z ćwiartki A. Znajdują się tu czynności, które wymagają szybkiej realizacji, chociaż wydają się mało istotne (np. regulacja rachunków, wizyta u lekarza, obiecana komuś przysługa). Część D to miejsce na zadania niepilne i nieważne. Telefon do przyjaciela, spotkanie z bliską osobą, długa kąpiel oraz wszystkie inne rzeczy robione dla przyjemności. Wbrew pozorom i ta rubryka to bardzo ważny element w procesie planowania dnia.

1 2

Zorganizuj się!
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.