Zorze polarne – światła północy

czwartek, 01.10.2015r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

ZorzePolarne-ŚwiatłaPółnocy_2_MCZorze polarne nazywane są – przez ludy zamieszkujące polarne obszary półkuli północnej – światłami północy. Uwagę człowieka przyciągały już w starożytności. Pisali o nich m.in. Arystoteles czy Seneka. Jednak minęły setki lat, nim udało się wyjaśnić istotę tego zjawiska. Czym więc są i jak powstają zorze polarne?

Zorze polarne powszechnie występują w okolicach obu biegunów Ziemi. Z łaciny nazywane są aurora borealis – na półkuli północnej oraz aurora australis – na półkuli południowej. Natomiast poza obszarami polarnymi, tj. w średnich szerokościach geograficznych pojawiają się rzadko i w słabym nasileniu. Mają formę pulsujących, falujących zasłon, płomieni i łuków w kolorach białym, zielonym, żółtym, czerwonym, niebieskim lub fioletowym. Raz na kilkanaście lat zorze polarne można zaobserwować nawet w Polsce.

Jak powstają zorze polarne?

Zorze polarne wywoływane są przez cząstki o wysokiej energii, emitowane przez Słońce w postaci wiatru słonecznego. Wiele z nich przechwytywanych jest przez dwa otaczające Ziemię tzw. pasy Van Allena. Jednak gdy naładowanych cząsteczek wiatru słonecznego jest wyjątkowo dużo, część z nich przedostaje się w pobliże Ziemi i wzdłuż linii jej pola magnetycznego wnika w górne warstwy atmosfery w okolicach biegunów. Na wysokości około 100 km te rozpędzone cząstki zderzają się z atomami tlenu i azotu, pozbawiając ich powłoki elektronowe części elektronów, dzięki czemu zostaje wyemitowane kolorowe światło, nazywane zorzą polarną. Na nocnym niebie zorze mogą wydawać się bardzo jasne, ale w rzeczywistości natężenie ich światła jest niewielkie. Gwiazdy na tle zórz są prawie zawsze widoczne. Częstość pojawiania się zórz polarnych zmienia się wraz z cyklem aktywności słonecznej: im więcej plam na Słońcu, tym większe szanse pojawienia się zórz.

Występowanie

Zorze polarne pojawiają się w pewnym, właściwym im, rozkładzie geograficznym, związanym z geomagnetycznymi biegunami Ziemi. Bieguny te nie pokrywają się z biegunami geograficznymi, np. biegun geomagnetyczny półkuli północnej znajduje się w północno-wschodniej Grenlandii.

1 2

Zorze polarne – światła północy
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.