Zwierzęcy przyjaciele mogą wiele

czwartek, 22.05.2014r.
Autor: napisał/a 27 artykułów.

3Pragnienie posiadania zwierzęcia jest zupełnie normalne, lecz co do tego skłania? Zwierzęta mogą wyleczyć z depresji lub wydłużyć życie. Ci, którzy znaleźli już swojego najukochańszego pupila, przyznają, że więź pomiędzy nimi jest nierozerwalna. Co prawda nie umie on mówić, ale zawsze jest obok.

Potrzeba czynienia dobra

Amerykanie na zwierzęta wydają 52 biliony dolarów rocznie - twierdzi behawiorysta i psycholog Andrzej Kłosiński w programie „Problem z głowy”. Kupują miejsca na specjalnych cmentarzach, często wydając wielką sumę pieniędzy. Wykorzystują ich skremowane ciała do wyrobu sztucznych diamentów i nie rozstają się z powstałą biżuterią. Te i podobne zachowania ludzi świadczą o umiejętności zawiązywania wyjątkowych więzi z pupilami. Osadzają się one na potrzebie opiekowania się żywą istotą. Zwierzęta budzą wrażliwość i dobroć, wywołują uśmiech. Niewątpliwie przysłowie „pies jest najlepszym przyjacielem człowieka” potwierdza, że to zwierzęta są ludziom najbliżsi.

Zdrowie i radość z życia

W latach 70. XX wieku wpływ zwierząt na samopoczucie człowieka zainteresował ludzi na tyle, że zaczęto przeprowadzać badania mające na celu poznanie jak największej ilości korzyści wynikających z przyjaźni ze zwierzęciem. Behawiorysta Aaron H. Katcher stwierdził, że jednym z bardzo skutecznych sposobów pozbycia się stresu może być kontakt ze zwierzęciem. Głaskanie psa lub kota czy też mówienie do nich przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego oraz zmniejsza napięcia psychiczne. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ericke’a Friedmanna, profesora z University of Maryland, ludzie, którzy przeszli zawał serca, a posiadają zwierzę, mają znacznie większe szanse przeżycia niż ludzie, którzy zwierząt nie mają. Nawet obserwowanie rybek akwariowych działa na człowieka relaksująco. Ciekawe badania w 1990 r. przeprowadził Jerome Siegiel – profesor psychiatrii i nauk behawioralnych. Opierały się one na rozmowach telefonicznych z osobami po 65 roku życia. Z rozmów wynikało, że osoby, które mieszkają z czworonogiem rzadziej chodzą do lekarzy niż osoby nie posiadające zwierząt. Dzięki tym wszystkim odkryciom na temat relacji zwierzę – człowiek powstała nowa metoda leczenia, tzw. animaloterapia – leczenie poprzez kontakt ze zwierzętami. Opiera się ona na założeniu, że kontakt z psem, kotem czy koniem przyczynia się do poprawy zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Już samo spontaniczne zachowanie zwierząt ma moc budzenia tłumionych uczuć. Za sprawą odpowiedniej tresury zwierzęcia można stworzyć cała gamę programów terapeutycznych. Badania nad zooterapią, czy inaczej animaloterapią, potwierdzają, że jest ona pomocna przy leczeniu nadciśnienia, chorób psychicznych, autyzmu, zaburzeń ruchu, depresji. Występuje w różnych formach. Jedną z nich jest hipoterapia. Jest to sposób rehabilitacji, do której wykorzystuje się konia. Istnieje także specjalne leczenie z udziałem kota – felinoterapia. Jednak najpopularniejsza forma zooterapii to dogoterapia. Oddziaływuje ona na procesy zachodzące w ludzkim ciele, jak szybkość bicia serca, normalizacja ciśnienia tętniczego, temperatura ciała czy gospodarka hormonalna.

1 2

Zwierzęcy przyjaciele mogą wiele
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.