Zwierzęta jak ludzie – też mają uczucia

czwartek, 16.04.2015r.
Autor: napisał/a 13 artykułów.

zwierzeta2Okazuje się, że zwierzęta mają z ludźmi więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. Podobnie jak my przeżywają stratę bliskiej osoby, lęk przed śmiercią oraz potrzebę pochowania/pożegnania zmarłego. W jaki sposób zwierzęta okazują swoje emocje?

O tym, że zwierzęta – zwłaszcza te domowe, jak psy i koty – przywiązują się do ludzi, wiadomo od dawna. Stworzenia pozostawiane same w domu tęsknią, bywają smutne, gdy ich właściciele chorują, oraz cieszą się, kiedy domownicy są w dobrym nastroju. W podobny sposób zachowują się pozostałe zwierzęta i to nie tylko w stosunku do ludzi. Gatunki żyjące na wolności, które nie mają kontaktu z człowiekiem, wykazują takie same skłonności do okazywania emocji jak ludzie. Słonie żegnające jednego z członków stada, szympansica nosząca ze sobą zwłoki swojego maleństwa oraz delfin czuwający nad ciałem zmarłego dziecka aż do jego zatonięcia – to tylko kilka spośród licznych przykładów zachowań zwierząt okazujących ból i żal po stracie najbliższych osób.

Zwierzęta też odprawiają pogrzeby

Okazuje się, że rytuał pogrzebu nie jest zarezerwowany wyłącznie dla ludzi. Niektóre zwierzęta także mają świadomość śmierci swoich bliskich i chcąc się z nimi pożegnać, tworzą coś na kształt ceremonii pogrzebowej. Prawdopodobnie odczuwają lęk przed śmiercią i podobnie jak ludzie potrzebują czasu, by pożegnać zmarłego – tak jak to dzieje się w przypadku delfinów, małp, ptaków czy słoni. Wśród wielu gatunków zwierząt obserwuje się zachowania pokazujące ich głębokie emocje związane z umieraniem.

Nieprawdopodobne zachowania słoni

Wspomniane wyżej zachowanie słoni jest najlepszym przykładem na to, że zwierzęta cierpią równie głęboko jak ludzie w obliczu straty bliskiej osoby, a także dbają o jej szczątki. W kenijskim Parku Narodowym Samburu badacze z organizacji Save The Elephants obserwowali stado słoni. Pewnego dnia jedna ze słonic – Eleanor – upadła, a inna słonica, nazwana przez badaczy Grace, pomogła jej się podnieść. Niestety, Eleanor upadła ponownie i już się nie podniosła, a następnego dnia zmarła. Do tego czasu Grace pozostawała przy niej i wiernie czuwała. To pokazuje, jak bardzo słonie przywiązują się do siebie i cierpią po stracie członka stada. Cmentarzyska słoni są jedyne w swoim rodzaju. Dlaczego? Na ogromnym obszarze sawanny znajdują się liczne sterty kości zmarłych słoni, które zostały tam przeniesione przez ich bliskich. To najlepszy przykład na to, że słonie nie tylko przywiązują wagę do pochówku zmarłych osobników, ale także odczuwają potrzebę pożegnania z nimi.

1 2

Zwierzęta jak ludzie – też mają uczucia
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.